DISCOVERY DAY ROWING RESULTS

 

 

DISCOVERY DAY RACES RESULTS

Race #1                                               Category: Senior Female 1                            
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew M5 Seaforce Diving Dawe Burke Pouch Cove Pharmacy JAC
Time 5:06.11 5:51.79 5:22.04 5:36.27 5:27.04
Place 1 5 2 4 3
Winning Crew M5
Race #2                                               Category: Senior Female 2                         
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Port Authority O’Dea Earl Cahill Construction Marie’s Mini Mart India Gate
Time 5:42.30 5:45.45 5:49.95 5:59.91 5:54.27
Place 1 2 3 5 4
Winning Crew Port Authority
Race #3                                               Category: Senior Male 1                                 
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Smith Stockley Rowing Club Lamb’s Rum   NTV Wade’s Excavating
Time 9:47.82 9:56.44   10:38.03 12:04.89
Place 1 2   3 4
Winning Crew Smith Stockley Rowing Club
Race #4                                              Category: Senior Male 2                               
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew NL Power RDS Contracting   Ricanna Petroleum Consulting Waterford
Time 11:09.04 12:43.18   12:37.88 13:04.40
Place 1 3   2 4
Winning Crew NL Power
Race #5                                               Category: Masters Male                                
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Smith Stockley Masters   Hearn Distributing   Safety First
Time 13:41.31   11:51.38   14:19.26
Place 2   1   3
Winning Crew Hearn Distributing
Race #6                                              Category: Senior Female 3                         
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Bern Tobin Royal Lepage Atlantic Homestead East Coast Mortgage Brokers   Freshii Gittens Associates
Time 6:03.50 6:26.20   6:38.60 6:46.25
Place 1 2   3 4
Winning Crew Bern Tobin Royal Lepage Atlantic Homestead
Race #7                                               Category: Senior Female 4                            
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew A Fitness Cahill Technical Boulder Publications/ McDonalds/HomeH Mary Browns Avalon Mall Kevin Greeley
Time 6:21.19 6:42.46 7:18.25 6:47.17 6:31.73
Place 1 3 5 4 2
Winning Crew A Fitness
Race #8                                               Category: Senior Female 5                        
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Atlantic Towing Rowing Crew   UCW Ladies Primerica Financial Services Triple E Painters
Time 6:40.71   7:06.44 7:49.24 7:26.23
Place 1   2 4 3
Winning Crew Atlantic Towing Rowing Crew
Race #9                                               Category: Senior Female 6                         
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Sisters in Fitness Marco   John Callahan Hanlon Realty Pomerleau and HJ Bartlett Electric
Time 6:38.13 6:31.47   7:23.11 6:51.91
Place 2 1   4 3
Winning Crew Marco
Race #10                                               Category: Masters & Senior Female 7                              a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Wedgewood Physio TLC Home Nursing Canadian Armed Forces Skipper Ring’s Crew Tattoo Society Inc.
Time 6:12.17 6:22.79 7:42.34 6:52.71 7:49.57
Place 1 2 4 3 5
Winning Crew Wedgewood Physio
Race #11                                               Category: Senior Female 8                            
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Pyramid Breathe Well Corcoran Contracting New Victorian Homes St. John’s Fish Exchange
Time 7:09.33 7:21.54 7:04.20 7:27.88 6:44.50
Place 3 4 2 5 1
Winning Crew St. John’s Fish Exchange
Race #12                                               Category: Senior Female 9                      
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew USW Ladies     F.A.S.T RN’s Party Bus
Time 9:47.22     7:11.37 7:28.93
Place 3     1 2
Winning Crew F.A.S.T RN’s
Race #13                                               Category: Intermediate Female & Midget Male*      
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Jen’s Girls   Eastern Insulation   Falck Safety Services Canada*
Time 9:10.69   6:46.44   7:06.72
Place 2   1   1
Winning Crews Eastern Insulation (Intermediate Female)

Falck Safety Services Canada (Midget Male)*

Race #14                                              Category: Midget Female       
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew O’Keefe Roofing Inc. Dibbens Divas UCW Girls Domino’s Pizza Keep Cool Refrigeration A/C Ltd.
Time 6:19.00 7:30.27 6:32.28 6:30.09 6:59.25
Place 1 5 3 2 4
Winning Crew O’Keefe Roofing Inc.
Race #15                                               Category: Squirt Female                       .
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Dwyer Mobile Tire/In-Motion Health   Valma Budgell Realtor   Gingersnap
Time 3:01.71   4:02.81   3:32.96
Place 1   3   2
Winning Crew Dwyer Mobile Tire/In-Motion Health
Race #16                                               Category: Boathouse Crew – Charity Race                     
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew     Boathouse Crew    
Time     1    
Place     6:39.23    
Winning Crew A Local Charity